Nejezte, když nemáte hlad

Problém obezity a nadváhy často nevyřešíte jenom tím, že si pečlivě nastudujete, kolik jíst, co jíst a jak často jíst. Úspěšnost vašeho snažení závisí také na tom, jak se vám daří odolávat úskalím a zátěžovým zkouškám běžného života.

 

Řešte problémy hlavou, a ne jídlem

Vaši schopnost dodržovat nově nastavený režim ovlivňuje zejména okolní všudypřítomné „obezitogenní“ prostředí se snadno dostupnými energeticky bohatými potravinami, navíc vizuálně i chuťově atraktivními, a s nízkými nároky na fyzickou aktivitu. Často bývá problémem také uspokojování tzv. „emočního hladu“, kdy se lidé pomocí jídla vyrovnávají s nejrůznějším zátěžovými situacemi.

Důležité je proto uvědomit si situace při nichž jíte, aniž byste skutečně pociťovali hlad. Nenechat se ovládat okolními vlivy. Řešit problémy hlavou, a ne jídlem. Občasné vybočení z plánu, když neodoláte lákavému pokušení, však není žádná tragédie, pokud se ovšem co nejdříve opět vrátíte k původnímu režimu.

Nemusíte být hned dokonalí

Není nutné být ihned stoprocentně dokonalý. Pro úspěšné dodržování nově nastaveného režimu je rozumné dávat si jen takové cíle, které je možné zvládnout a jejichž dodržování pro vás nebude nepřekonatelnou překážkou. Trénování nového návyku je dobré si rozdělit na dílčí kroky, které budete plnit postupně, až dospějete k vytouženému cíli.

Pokud se vám zdají vaše pokroky příliš pomalé, vždy si uvědomte, jak dlouho trvalo, než jste dospěli k vaší současné váze, její snižování tak pravděpodobně nemůže být záležitostí několika málo týdnů.

Požádejte o pomoc své nejbližší

Na snahy o redukci váhy a udržení váhových úbytků nemáte vliv jenom vy sami, ale také lidé ve vaše nejbližším okolí. Nezdráhejte se požádat je, ať vám usnadňují dodržování správných návyků a nenarušují jejich osvojování.  Ideální je, pokud se do nového režimu zapojí celá rodina. Důležitá je ale i psychická podpora nejbližších, kteří vás pochválí za vaše pokroky a pomohou vám v krizi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je JakoProutek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.