O MNĚ

fotka ženy krájící mrkev

Jmenuji se Marika Králíková, jsem vysokoškolsky vzdělaný odborník na výživu.

Moje vzdělání a odbornost

Vystudovala jsem biologii a chemii na Pedagogické fakultě MU Brno (magisterské studium) a obor Výživa člověka (dnešní nutriční terapeut) na Lékařské fakultě MU Brno (bakalářské studium). Absolvovala jsem školení lektorů v kognitivně-behaviorálním přístupu k terapii obezity společnosti STOB. Jsem také členkou Aliance výživových poradců. Své znalosti v oblasti výživy se snažím stále prohlubovat na odborných akcích .

Jak to vidím já?

Pohled na výživu se neustále mění. Je proto třeba se neustále vzdělávat a držet krok s aktuálními poznatky v oblasti výživy, ale nenechat se strhnout atraktivními a zjednodušujícími teoriemi. V dnešní době není těžké si cokoliv vyhledat na internetu, komplikovanější je umět tzv. „oddělit zrno od plev“, tedy odhalit, kdy jde o informace podložené vědeckými důkazy a kdy se jedná jenom o chytrý marketing propagující nejrůznější dietní směry.

Myslím, že obory, které jsem vystudovala, mi pomáhají v tom, abych dokázala tyto jemné nuance rozpoznat. Dbám na to, aby všechny rady a informace, které svým klientům dávám, byly založeny na vědecky ověřených poznatcích. Mým úkolem je však umět tyto informace převést do podoby smysluplných doporučení, kterým lehce porozumíte a dokážete je využít v každodenním životě.

Co mě živí?

Kromě poradenství v oblasti výživy také překládám z angličtiny do češtiny (se specializací na medicínu, farmakologii a veterinářství) a připravuji články na odborné webové stránky se zdravotnickou tématikou, např. www.ledviny.cz nebo www.lecbarany.cz.

Co mě baví?

Zdravý životní styl byl vždy mým koníčkem, chci ho nejenom propagovat, ale jít i sama příkladem. Sleduji nové trendy ve výživě a snažím se mít dobrý přehled o potravinách na trhu. Jako matce dvou dětí je mi také jasné, že není nad to, když si zdravé jídlo umíte i sami uvařit. Inspiraci hledám nejen v kuchařských knihách nebo na internetu, ale ráda si zajdu na nejrůznější gastronomické festivaly nebo farmářské trhy.

V MÉDIÍCH

náhled rozhovoru na webu Bezhladoveni.cz

Rozhovor na portále BezHladovění.cz

V rozhovoru se mimojiné dozvíte jaké suroviny by vám neměly v kuchyni chybět, jak hodnotím kvalitu potravin na trhu i tipy na důvěryhodné zdroje informací.