Obezita a metabolický syndrom

Obezita, tedy přesně nadměrné množství tukové tkáně v těle, rozhodně není pouze estetickým hendikepem, jak se může na první pohled zdát. Obezita s sebou přináší významná zdravotní rizika a její souvislost s mnoha chorobami již byla vědecky prokázána. Zásadní je zejména spojení se skupinou metabolických poruch, které odborníci shrnují pod společný název metabolický syndrom.

Dobrou zprávou je, že už 5% až 10% snížení hmotnosti obvykle znamená výrazné snížení těchto zdravotních rizik.

Co je to metabolický syndrom

Metabolický syndrom představuje souhrn některých nemocí a rizikových faktorů, které se často vyskytují společně a vedou k řadě chronických onemocnění. Obezita je považována za jednu z jeho základních složek. Abychom mohli hovořit o metabolickém syndromu, musí být přítomny alespoň 3 z celkových 5 složek metabolického syndromu, což jsou:

  • abdominální obezita (hromadění tuku v oblasti pasu): obvod pasu u žen větší než 88 cm, u mužů nad 102 cm
  • vysoký krevní tlak (vyšší než 130/85 mmHg)
  • zvýšená koncentrace tuků (triacylglycerolů) v krvi (více než 1,7 mmol/l)
  • snížená hladina HDL cholesterolu (příznivého cholesterolu) v krvi
  • zvýšená hladina glukózy v krvi na lačno (nad 5,6 mmol/l)

 Důsledky metabolického syndromu

Pro všechny výše uvedené složky metabolického syndromu platí, že přítomnost jedné z nich zvyšuje riziko toho, že se během pár let objeví další ze seznamu.

Za prvotní příčinu metabolického syndromu se dnes pokládá tzv. inzulinová rezistence (necitlivost tkání k účinkům inzulinu), která způsobuje zvýšení hladiny glukózy v krvi na lačno a může postupně vést až ke vzniku diabetu 2. typu.

Vysoký tlakdiabetes 2. typu a vysoké hladiny krevních tuků pak urychlují proces tzv. aterosklerózy, tedy ukládání látek tukové povahy na stěnách cév. Následně dochází k zužování a poškozování velkých i malých tepen, což může vyvolat poškození prakticky všech orgánů. Typickým důsledkem aterosklerózy je infarkt myokardu a cévní mozková příhoda.

Příspěvek byl publikován v rubrice Blog a jeho autorem je JakoProutek. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *